Teraz jest Pt cze 22 2018, 9:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: „Kołobrzeg - Wrzesień 1946” (1:72)
PostNapisane: Pt lut 23 2018, 17:36 

Zacznę od wprowadzenia, by przedstawić „klimat” przedsięwzięcia: model + podstawka.
Do wykonania niemieckiego czołgu ciężkiego E-100 (Modellcolect UA72039), skłoniły mnie dokumenty i wydarzenia ujawnione po 2005-2010 r., jak również przemyślenia i bardzo możliwy scenariusz, do którego na szczęście nie doszło.
Zacznijmy od faktów.
18 marca 1945 po dwóch tygodniach walk, poddała się „Twierdza Kołobrzeg”. Miasto w 95% leżało w gruzach. Rosjanie zaczęli przygotowywać się do ostatecznej rozgrywki gromadząc i skupiając na linii Odry 2,5 miliona żołnierzy, 6 250 czołgów i dział samobieżnych, 41 600 dział i moździerzy oraz 7 500 samolotów.
Czas ten poprzedziły wydarzenia, które mogły zmienić bieg historii.
12 października 1944 r. na wyspie Rugia na poligonie podległym Peenemunde dokonano próbnego, ogromnego wybuchu, 3 i 12 marca 1945 r. na poligonie atomowym w Ohrdruf w Turyngii dokonano kolejnych testowych wybuchów atomowych. Raport radzieckiego wywiadu wojskowego z 23 marca 1945 r., stwierdza, że w Turyngii przeprowadzono dwie silne eksplozje, prawdopodobnie z użyciem uranu 235. Bomby dostarczone koleją miały kolisty kształt, 130 cm średnicy i 2 t wagi. Powojenne raporty chemików jądrowych z badań gruntu na poligonach, bezsprzecznie potwierdzają że podczas wybuchów doszło do reakcji jądrowych. Niemcy mogli posiadać bomby jądrowe, mniejsze rozmiarem i wagą niż bomba amerykańska.
Wg Bogusława Wołoszańskiego możliwa była niemiecka akcja z użyciem 2-3 bomb atomowych na koncentrację wojsk Rosyjskich w rejonie Odry. Straty przy takiej koncentracji sięgnęły by miliona ludzi. W obawie przed użyciem broni jądrowej przeciw Londynowi i innym celom na zachodzie Europy, mogło to doprowadzić do finalizacji tajnych rokowań pokojowych, prowadzonych między Niemcami a zachodnimi aliantami i skupić wszystkie siły Wermachtu na froncie wschodnim. Wojna na zachodzie zakończyła by się a wojna na wschodzie weszła w nowy rozdział. Dało by to czas na wprowadzenie operacyjne nowego rodzaju sprzętu, nowoczesnego i ujednoliconego, jak choć by czołgów klasy „E”...
Tyle historii, teraz scenariusz s.f. który był założeniem dla wyglądu modelu i podstawki.
Niemcy po zaciętych walkach wolno przesuwają front na wschód. Jakość nowych czołgów klasy „E” góruje nad Rosyjskim sprzętem. Jest go mniej ale produkcji nie zakłócają już alianckie naloty. Sprzęt budowany jest wg nowych założeń i technologii, szybko i z uproszczeniami. Czołgi prosto z fabryk trafiają na front, nie zawsze starcza czasu na kompletny kamuflaż. Scenka którą wymyśliłem przedstawia egzemplarz E-100 wprowadzony do jednostki w grudniu 1945, wielomiesięczne walki zostawiły blizny i ślady pokonywanego terenu. Umęczony długimi bojami weteran pancerny z jednostki LSSAH, wkracza do Kołobrzegu. Półtora roku wcześniej Niemcy wycofali się z tego miasta, teraz zastali tu zarośnięte roślinnością ruiny, wspomnienie poprzednich walk...

Ładnie wykonany i wyposażony zestaw uzupełniłem w linę, antenę i standardowe narzędzia.
Zmodyfikowałem noktowizor „Vampir” i kierując się doświadczeniem kolegów, zblokowałem zawieszenie w pozycji neutralnej, pozbywając się sprężynek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podkład w zamierzonym kolorze i wstępnie pomalowane gąsienice przed montażem.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.

Tytuł: Re: „Kołobrzeg - Wrzesień 1946” (1:72)
PostNapisane: Pt lut 23 2018, 18:56 

Zapowiada sie ciekawie ....

PostNapisane: Pt lut 23 2018, 19:10 

Model super, ale bajka do niego taka se. Wołoszański nie za wiele wie o niemieckim programie atomowym - straty przy 2-3 bombach wyniosłyby może do 200 tysięcy ludzi, raczej mniej. Nie ta moc.

PostNapisane: Pt lut 23 2018, 19:44 

Znam się na bombach atomowych mniej niż Bogusław Wołoszański, muszę zawierzać w internetowe słowo pisane.
Korzystając z tego miejsca, prośba .pomocy: do znających temat niemieckiej broni jądrowej i reaktorów atomowych, podajcie adresy stron lub źródła informacji. Wg zaczerpniętej wiedzy, bliższe prawdy są opracowania po 2010 roku bazujące na odtajnionych dokumentach z lat 2005-2010.
Wracając do tematu :pilot:
Wieża i boczne osłony otrzymały cienką warstwę lakieru do włosów (można kupić go również pod nazwą „chipping fluid”).
Po wyschnięciu zielonej (H405 Hobby Color Olivgrun), twardym pędzlem i wykałaczką, dokonałem destrukcyjnych zadrapań. Część tego efektu przykryją inne techniki weatheringu. Proces powtórzyłem po naniesieniu żółtej (H403 Hobby Color Dunkelgelb) i brązowej (H406 Hobby Color Shokoladenbraun).
Sidolux, kalkomania, sidolux. Następnie pierwsze „podmalówki”, washe i zacieki.

Obrazek

Obrazek

Dalsze malowanie detali, washe, zmywanie i przebarwienia wodą w różnych kolorach.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.

PostNapisane: Pt lut 23 2018, 20:44 

Do zabawy dołączyły Liquid Pigments LifeColor.
Używane na suchą albo mokrą powierzchnię powodują różne efekty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.

PostNapisane: Pt lut 23 2018, 22:48 

Niemiecką bronią jądrową interesowałem się mało wiele, zwykle dłubię w pancerce i to raczej współczesnej :) Generalnie poszli najprawdopodobniej w ślepą uliczkę, a ponadto realne do osiągnięcia moce były za małe, by osiągnąć aż tak spektakularny efekt, by rzucić Aliantów na kolana. Ale troszkę wiedzy masz tu:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=8&t=120252&st=0&sk=t&sd=a&hilit=hitler+bomba
http://dws.kei.pl/phpbb3/viewtopic.php?f=8&t=10853&st=0&sk=t&sd=a&sid=cf086b31b4c38ce328ca184fb6ba9a2d
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4500

PostNapisane: So lut 24 2018, 1:16 

michal0281 - Dzięki za kibicowanie

PostNapisane: So lut 24 2018, 1:17 

Tromp - Dzięki za linki i zaglądanie

PostNapisane: So lut 24 2018, 1:37 

Dokańczanie podmalówek detali i korygowanie efektów weatheringu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podstawka oczekuje na sesje foto.
c.d.n.

PostNapisane: So lut 24 2018, 9:33 

A będą figuranci do tego? Czy sam przerośnięty śliczniuch?

PostNapisane: So lut 24 2018, 17:14 

Tromp - Wstępnie nie miało być figurek ale po wykonaniu podstawki zmieniłem zdanie. Chciałbym nieśmiało wstawić dwóch, góra trzech osobników, w tym 1-2 na pancerzu.
Zmierzę się chyba z jednym z najtrudniejszych w modelarstwie wyzwaniem - "Homo Sapiens" w skali 1:72 :szerm:
Moja prośba do oglądających aby merytorycznie w tym scenariuszu s.f. nie odleciał daleko w kosmos: .pomocy: jaki zestaw figurek najlepiej wykorzystać w takiej konfiguracji?

PostNapisane: So lut 24 2018, 17:30 

Pewien zamysł mam na figurantów lecz nadal się rozglądam. :nauka:
Tym razem wstawiam tylko "ruiny" aby przybliżyć klimat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.

PostNapisane: So lut 24 2018, 21:05 

Podoba mi się temat i wykonanie :super: :D.
Myślę, że figuranci muszą operować już tylko StG44 lub czymś nowszym nawet :hmmm:...

Warsztat:
T-34/85, Stug IV, "CHWAT", Puma, IS-2
Galeria:
T-34/85 1:35 Zvezda
Pojazdy PW - JAGDPANZER 38(t) HETZER "CHWAT" 1:35 Academy

PostNapisane: N lut 25 2018, 12:34 

Mam E-100 jakiejś firmy, już nie pomnę, może Dragona? I tam dodani byli dwaj Niemiaszkowie, a nawet Niemcy i hitlerowcy. Może to jakiś punkt wyjścia? Może ktoś robił model i by oddał? Jeden jest stojący (oficer OIDP), drugi siedzący, do posadzenia na bocznej płycie wieży.
A jeśli chcesz poszukać inaczej, to generalnie sugerowałbym pancerniaków lub grenpanców z samego końca wojny. Może Gwiazda coś ma w tych malutkich, gamingowych zestawach?

PostNapisane: N lut 25 2018, 20:55 

Rack - Dziękuję za uznanie. Wymyśliłem scenkę obrazującą chwilowy odpoczynek, bez udziału broni ręcznej.
pzdr

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

REGULAMIN FORUM